Winners of the 2017 World Animation Celebration

Congratulations to the winners and runners-up in each category.

The 2017 World Animation Celebration received over 250 submissions from 40 countries and 75 schools around the world.

The World Animation Celebration 2017

Special Jury Award 

Dear Basketball Directed & Animated by Glen Keane, Executive Produced by Kobe Bryant & Scored by Composer John Williams

Student Film Category

2D Computer Animation

 

1st – Siesta: Gabriel Arrellaga - (Sheridan College, Canada)
 

2nd – Kupala Night:  Joanna K. Stopyra, Sarah Marschman & Vesela Stamenova -  (Academy of Art University, San Francisco US)
 

3rd – The Other Side: Ching Cheng - (Vancouver Film School, Canada)

Traditional Animation​

1st – Inn: Junheng Chen - (USC School of Cinematic Arts, US)
 

2nd – Danse Aqua: Cindy Foucault - (Cégep du Vieux Montréal, Canada)
 

3rd – A Priori: Maïté Schmitt - (Filmakademie Baden-Wurttemberg Animationinstitut, Germany)

CG Animation

​1st – In a Heartbeat: Beth David & Esteban Bravo - (Ringling College of Art and Design, US)


2nd – Tom in Couchland: James Just - (Ringling College of Art and Design, US)


3rd – Deuspi: Corentin Yvergniaux , Oscar Malet, Camille Jalabert, Quentin Camus, Leo  Brunel - (WIZZ Academy, France)

Stop Motion

​1st – Between Sand and Tides: Rui Fan Wang - (Royal College of Art, UK)
 

2nd – Poles Apart: Paloma Baeza - (National Film and Television School, UK)
 

3rd – Laymun: Catherine Prowse & Hannah Quinn - (Kingston University, UK)

Experimental Animation

1st – Delicatessen: Fenglin Chen - (School of the Art Institute of Chicago, US)
 

2nd – Aeon: Derek O’Dell - (Chapman University, US)


3rd – Eon: Nick Zweig - (RIT School of Film and Animation, US)

Professional Film Category

 

2D Computer Animation

1st – swiPed - David Chai - (US)


2nd – Jamshid: A Lament for a Myth: Moin Samadi - (Iran)


3rd – Menage a Tetris: Cam Blackley & Alex Derwin - (Australia)

Traditional Animation 

1st – Dear Basketball: Glen Keane - (US)


2nd – Cop Dog: Bill Plympton - (US)


3rd – Notes on Monstropedia: Koki Yamamura - (Japan)

CG Animation

1st – Cuerdas: Pedro Solís García - (Spain)


2nd – The Gift: Kohei Kajisa - (Japan)


3rd – Playing House: Cenk Köksal & Özgül Gürbüz - (Turkey)

Stop Motion

​1st – The Best Customer: Serghei Chiviriga - (Romania)


2nd – Bitz-The Whippet Made from Random Stuff: 

James Pollitt - (UK)


3rd – Until That Day: Satoshi Kitagawa &

Katsumi Nagai - (Japan)

Experimental Animation

​1st – The Wayward Kite: Yuting Hsueh - (Taiwan)


2nd – Glorious Victory: Will Kim - (US)


3rd – Fistbird and the Handdragon: Ty Tuin - (US)

Siesta: Gabriel Arrellaga - (Sheridan College, Canada)